Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Psiko-Sosyal Servis

  PSİKO-SOSYAL YARDIM SERVİSİ FAALİYETLERİ

  A. Bireysel Görüşmeler

  Dilekçe ile psiko-sosyal yardım servisine başvuruda bulunan, psiko-sosyal yardım servisinin gerekli gördüğü veya kurum idaresi ve kurum personelinin yönlendirdiği çocuk yaştaki ve yetişkin hükümlü ve tutukluların tamamı ile bireysel görüşme yapılmaktadır. Gözlem ve görüşmeler neticesinde diğer birimler ile (sağlık, eğitim, başmemurluk, infaz) işbirliği yapılıp sorunlara çözüm aranmaktadır.

  B. Hükümlü ve Tutukluyu Tanıma

  Kuruma yeni gelen hükümlü ve tutuklu ile infaz işlemleri bittikten sonra görüşme yapılarak “Hükümlü-Tutuklu Öngörüşme Tanıma ve Takip Formu” doldurulmakta ve UYAP'a kaydı yapılmaktadır.

  C. Kurumda Ortak Yürütülen Faaliyetler

  Pek çok sosyal faaliyet (konferans, spor turnuvaları, sinema, konser, tiyatro, bilgi yarışması vb.) eğitim birimi ile ortaklaşa olarak yürütülmektedir.

  D. İstenilen Raporlar

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü tarafından istenilen raporlar düzenli bir şekilde hazırlanıp Bakanlığa ulaştırılmaktadır.

  E. Hükümlü-Tutuklu Aileleri ile Yapılan Görüşmeler

  Hükümlü/tutuklu aileleriyle gerektiği durumlarda görüşmeler yapılmaktadır. Görüşmelerde hükümlü ve tutuklunun ailesi ile ilgili sorunları ve psikolojik problemleri üzerinde durulmaktadır. Ailesine ulaşmakta zorlanan kişilerin aileleri ile görüşülmektedir.

  F. Sosyal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler

  Hükümlü ve tutukluların kişiliklerini geliştirmeleri ve sosyal etkinliklere daha fazla ilgi gösterip, katılımını sağlamak amacıyla pek çok sosyal kültürel faaliyetlerde bulunulmaktadır. Bu konu başlığı altında, futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç vb. dallarda turnuvalar gerçekleştirilmektedir.

  G. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Yürütülen Faaliyetler

  Konferanslar sosyal-kültürel faaliyetlerde sivil toplum kuruluşlarından maddi veya manevi destek alınmaktadır. Bu Kuruluşlar uzman kişi temini, materyal ve cihaz temini konusunda yardımcı olmaktadırlar.

  H. Personel Görüşmeleri

  Kurumda çalışan personelin talepleri doğrultusunda görüşmeler yapılmaktadır. İş stresi, kişisel ve ailevi problemler gibi konularda önerilerde bulunulmaktadır. Daha ileri derecedeki sorunları içinse bir uzmana yönlendirilmektedirler.

  I. Grup Çalışmaları

  Kurumumuzda, yetişkin ve çocuk yaştaki hükümlü ve tutuklularla grup çalışmaları yapılmaktadır. Bu kapsamda, Öfke Kontrolü, Alkol ve Madde Bağımlılığı gibi konularda faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

  Adres

  Kocabaş Mah. Atatürk Bulv.

  Telefon

  0 258 814 61 46 - 0258 814 61 47

  -

  E-Posta