Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  Eğitim Ve Öğretim Servisi

  EĞİTİM VE ÖĞRETİM SERVİSİ

   

  Ceza İnfaz Kurumunda yürütülmekte olan eğitim-öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetler ile sportif çalışmalarda amaç; Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutukluları, Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda vatanını ve milletini seven bireyler olarak yetiştirmektir. Onları; özgüven kazanmış, kendisine ve çevresine duyarlı, sosyal ve manevi yönden toplumla uyumlu, suç ortamından ve suç islemeyi doğuran sebeplerden uzaklaşmış bir şekilde topluma yeniden kazandırmaktır.
  Kurumumuzda; temel eğitim, mesleki eğitim ve sosyal-kültürel alanlarda açılmakta olan tüm kurslar Honaz İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Kurslarda başarı gösteren tüm hükümlü ve tutuklulara, eğitim görmüş oldukları alanda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Kurs Bitirme Belgesi” verilmektedir.

  Denizli Mesleki Eğitim Merkezi ve Vali Necati Bilican Mesleki Eğitim Merkezi aracılığıyla hükümlü ve tutuklulara ilgi duydukları alanlarda kalfalık ve ustalık sınavları yapılıp başarılı olanlara belgeleri verilmektedir.
  Kurumumuz Eğitim ve Öğretim Servisinde 2 kadrolu Öğretmen , 1 ücretli  öğretmen, 4 infaz ve Koruma Memuru ve kütüphane hizmetlerini yürüten 2 İnfaz ve Koruma Memuru görev yapmaktadır. Eğitim ve Öğretim Servisinin kullandığı 1 adet öğretmen odası , 1 adet çok amaçlı konferans salonu, 2 adet Kütüphane, 1 adet bilgisayar sınıfı, 1 adet e-sınav salonu, 1 adet saç sakal kesim kursu için berberhane ve dört adeti bloklarda olmak üzere 5 adet sınıf bulunmaktadır. Kurumumuzda sürdürülen eğitim, öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetler ana başlıkları ile şunlardır.

   

   

  DENİZLİ D TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMUMUZDA BULUNAN HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR İÇİN DÜZENLENEN EĞİTİM-ÖĞRETİM, SOSYAL-KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER

   

  1. I.KADEME OKUMA-YAZMA KURSU:
  Kurum öğretmeni ve Honaz Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından farklı dönemlerde hükümlü ve tutuklulara açılan kurslar sayesinde tutuklu ve hükümlülerimiz Okur Yazarlık belgesi almaktadır.

  2. II.KADEME OKUMA-YAZMA KURSU (İlkokul Bitirme Kursu):
  Kurum öğretmeni ve Honaz Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından farklı dönemlerde hükümlü ve tutuklulara açılan kurslar sayesinde tutuklu ve hükümlülerimiz 2.Kademe Yetişkin Eğitimi Belgesi almaktadır.

  3. AÇIK ÖĞRETİM ORTAOKULU:
  Kurumumuzda Açık Öğretim Ortaokulu sınavları E-Sınav salonumuzda yapılmaktadır.

  4. AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ:
  Kurumumuzda Açık Öğretim Lise sınavları E-Sınav salonumuzda yapılmaktadır.

      

      

  5. AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ:
  Kurumumuzda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi,  Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine kayıtlı  hükümlü ve tutuklu öğrenciler bulunmaktadır.

     6. DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİ:
  İstekli yetişkin erkek hükümlü ve tutukluya kurum öğretmeni ve kurum vaizleri tarafından ders ve konferanslar düzenlenmektedir. Ayrıca Kur’an-ı Kerim Kursları ve Hafızlık Eğitimleri verilmektedir.

  7. KÜTÜPHANE FAALİYETLERİ:
  Kütüphanemizde toplam 5567 kitap hükümlü ve tutukluların istifadesine sunulmuştur. Kütüphanemiz her geçen gün bağış ve satın alma yoluyla yeni kitaplar eklenerek zenginleşmektedir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan Protokole istinaden Kurumumuzdaki hükümlü ve tutuklular Denizli İl Halk Kütüphanesinde bulunan kitaplardan yararlanmaktadırlar.

   

   

   

   

   

   

   

   

  8. KURSLAR:
  2022 ve 2023 Yıllarında Açılan ve Açılması Planlanan Kurslarımız:

   

  1) Dekoratif Ev Aksesuarları
  2) Saç Sakal Kesimi
  3) Bilgisayar İşletmenliği
  4) Arıcılık
  5) Mantar Yetiştiriciliği
  6) Süt Sığırı Yetiştiriciliği
  7) Koyun Yetiştiriciliği       
  8) Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği
  9) Doğalgazlı Yakıt Ateşçiliği
  10) Katı ve Sıvı Yakıt Ateşçiliği

  11) Bağlama Eğitimi (Bozuk Düzen)

  12) Kur'an-ı Kerim

  13) Kur’an-ı Kerim Tecvidli Okuma

  14) Türkçe Seviye A1

  15)  İngilizce Seviye A1

  16) Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi
  17) İş Sağlığı ve Güvenliği

  18) Dilekçe ve Başvuru Yöntemleri

   

    

   

   

   

   

  9. SOSYAL VE KÜLTÜREL FALİYETLER:


  Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutukluların morallerini yükseltmek, boş zamanlarını değerlendirmek, arkadaşlık, kardeşlik, birlik ve beraberlik açısından kaynaşabilmelerini sağlamak amacıyla sosyal ve kültürel faaliyetlere büyük önem verilmektedir.

  a) Konferanslar; Kurumumuzda bulunan hükümlü ve tutuklulara kurum Öğretmenleri, kurum vaizlerimiz ile kurum dışından gelen uzmanlar tarafından  Tören ve Anma Günü Etkinlikleri, Konferanslar, Dini Konferanslar, Seminerler  düzenlenmektedir.

   

   

   

  b) Sportif Faaliyetler; Kurumumuzda 2 açık saha, 1 kapalı spor salonu ve 1 açık salon bulunmaktadır. Odalar ve bloklarda bulunan hükümlü ve tutuklular arasında zaman zaman futbol, basketbol, voleybol ve satranç turnuvaları düzenlenmekte, hükümlü ve tutuklular spora teşvik edilmektedir.

  Ayrıca istekli hükümlü ve tutuklular boş zamanlarını değerlendirmek ve öğrenmek amacıyla dama ve satranç oyunları oynamaktadır.

   

   

   

  c) Konser ve Müzik Çalışmaları; Hükümlü ve tutuklular kendi gayretleri ile saz ve gitar çalışmaları yapmaktadırlar.

                  

  Ayrıca Temel Bağlama Kursuna katılan hükümlü ve tutukluların yardımı ile konser programı düzenlenmektedir.

  d) Diğer Sosyal ve Kültürel Faaliyetlerimiz;
  ---Bilgi Yarışması ve Münazara: Kurum Öğretmeni tarafından istekli hükümlü ve tutuklulara genel kültür dallarında bilgi yarışmaları ve farklı konularda münazaralar düzenlenmektedir.
  ---Basın-Yayın Faaliyetleri: Kurumumuzda bulunan bütün hükümlü ve tutuklular günlük gazete ve dergilerini kantin personelinden alarak, okuma imkanına sahiptirler. Bunun yanı sıra ziyaretçileri tarafından kendilerine getirilen kitaplar idarenin kontrolü altında verilmektedir.
  --- Sinema Gösterimi: Kurumumuza alınan DVD kullanılarak merkezi yayın sistemi ile hükümlü ve tutuklulara güncel ve sosyal içerikli filmler ile önemli günlerde günün anlam ve önemini içeren belgeseller izletilmektedir.

  ---Ulusal Bayramlar-Önemli Gün ve Haftalar: Kurumumuzda belirli gün ve haftalar amacına uygun bir şekilde kurum personeli gözetiminde hükümlü ve tutuklular ile kutlanmaktadır.

  Ayrıca üniversite sınavlarına hazırlanan hükümlü ve tutuklu öğrencilere yakınları ve eğitim birimi tarafından çalışma kitapları temin edilmektedir.

   

  Adres

  Kocabaş Mah. Atatürk Bulv.

  Telefon

  0 258 814 61 46 - 0258 814 61 47

  -

  E-Posta